forbrydelse

Organisation frygter for retssikkerhed efter fejl i handicapsager

Institut for Menneskerettigheder har fundet 25.000 fejl i klagesager på voksenhandicapområdet over en årrække.

Institut for Menneskerettigheder har fundet tusindvis af fejl i klagesager på handicapområdet. Det udgør et retssikkerhedsmæssigt problem, mener ligebehandlingschef Rasmus Brygger. (Arkivfoto).
Institut for Menneskerettigheder har fundet tusindvis af fejl i klagesager på handicapområdet. Det udgør et retssikkerhedsmæssigt problem, mener ligebehandlingschef Rasmus Brygger. (Arkivfoto). Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix

Der er ingen tvivl om, at det kalder på mere fokus på retssikkerhed, når der bliver fundet alvorligt mange fejl i klagesager på handicapområdet for voksne.

Det siger ligebehandlingschef i Institut for Menneskerettigheder Rasmus Brygger til Ritzau.

Organisationen har i et nyt notat gennemgået klager til Ankestyrelsen på voksenhandicapområdet og fundet over 25.000 fejl. Det skriver Politiken.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden