domstol

Styrelse: Herlufsholm har endnu ikke anerkendt problemets omfang

Styrelse afviser, at problemer på Herlufsholm er enkeltsager. Den taler i stedet om udfordret elevkultur.

Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har vurderet, at Herlufsholm skal tilbagebetale 27 millioner kroner i statstilskud. (Arkivfoto).
Styrelsen for Undervisning og Kvalitet har vurderet, at Herlufsholm skal tilbagebetale 27 millioner kroner i statstilskud. (Arkivfoto). Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix

Styrelsen for Undervisning og Kvalitet (Stuk) mener ikke, at Herlufsholm kostskole endnu har anerkendt "omfanget og karakteren af skolens udfordringer".

Det står i Stuks afgørelse af en tilsynssag af kostskolen nær Næstved, som Ritzau har fået aktindsigt i.

Tirsdag skrev Herlufsholm, at Stuk havde besluttet, at Herlufsholm skal tilbagebetale 27 millioner kroner i statstilskud.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden