Udenrigsministeriet advarer danskere efter nye angreb i Mellemøsten
Fornyede angreb i Mellemøsten gør sikkerhedssituationen uforudsigelig, skriver ministeriet i en opdatering.
Som konsekvens af fornyede angreb i flere lande i Mellemøsten har Udenrigsministeriet opdateret sine rejsevejledninger for flere lande.
Det gælder Jordan, Saudi-Arabien, Oman, Kuwait og Bahrain.
- Fornyede angreb i Mellemøsten gør sikkerhedssituationen uforudsigelig, skriver ministeriet i en række opslag på X.
En eventuel forværring af situationen kan få betydning for flytrafikken i områderne, lyder det videre.
- Hold dig på afstand af militære anlæg, lyder opfordringen til danskere i de berørte lande.
Jordan, Saudi-Arabien, Oman, Kuwait og Bahrain betragtes alle som allierede til USA.
Flere af landene er i de seneste dage blevet ramt af angreb - blandt andet fra iranske droner.
Luftforsvarssystemer i Kuwait forsøgte mandag morgen at nedskyde iranske droner, meldte landets militær.
Irans Revolutionsgarde har tidligere mandag over for iranske medier meldt, at den har udført angreb på amerikanske mål i både Kuwait og Jordan.
Lørdag oplyste det amerikanske militærs centralkommando, Centcom, desuden, at to amerikanske soldater er dræbt i et iransk angreb i Jordan.
De to soldater blev fredag dræbt under det, der betegnes som kamphandlinger, da amerikanske styrker sammen med "allierede styrker forsvarede sig mod iranske angreb med ballistiske missiler og droner", oplyste Centcom.
RITZAU
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.