Danmark

Unge skal fremover ledsages af en voksen til Fredagsrock i Tivoli

Ifølge Tivoli har der været eksempler på uhensigtsmæssig adfærd fra unge, der er alene ude om fredagen.

Tivoli i København inviterer fredag efter fredag til Fredagsrock på den store plæne i forlystelsesparken. I 2022 lagde den amerikanske rapper 50 Cent blandt andre vejen forbi og optrådte til Fredagsrock. Fra april skal unge fremover være ledsaget af en voksen, hvis de vil til Fredagsrock. (Arkivfoto).
Tivoli i København inviterer fredag efter fredag til Fredagsrock på den store plæne i forlystelsesparken. I 2022 lagde den amerikanske rapper 50 Cent blandt andre vejen forbi og optrådte til Fredagsrock. Fra april skal unge fremover være ledsaget af en voksen, hvis de vil til Fredagsrock. (Arkivfoto). Torben Christensen/Ritzau Scanpix

Det skal fremover ikke være muligt for unge under 16 år at bruge deres fredagsaftener i Tivoli i København uden en voksen.

Forlystelsesparken har nemlig indført et ledsagerkrav for børn og unge på fredage, hvor der afholdes koncerter.

Det skriver Tivoli i en pressemeddelelse.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden