Ventetiden på afgørende fodbehandling for diabetikere vokser
Patienter i Region Midtjylland må vente næsten et halvt år på fodbehandling, der kan forebygge amputationer.
Opdateret kl. 11:54
Patienter i Region Midtjylland venter i gennemsnit 29 uger på fodbehandling, der kan forebygge amputationer.
Det viser tal fra regionen ifølge DR.
Ved årsskiftet lå ventetiden på fodbehandling med tilskud på 26 uger.
I 2020 var ventetiden 17 uger.
Regionen skal ifølge DR nu beregne, hvad det koster at få ventetiden ned.
Det skal ske ved blandt andet at fjerne et omsætningsloft for fodterapeuter.
Loftet sætter lige nu en øvre grænse for, hvor meget fodterapeuter må tjene på behandlinger med tilskud fra det offentlige i en given periode.
Desuden vil politikerne frigive flere såkaldte ydernumre, så flere fodterapeuter kan behandle patienter med offentligt tilskud.
Det er afgørende at få den forebyggende fodterapi i tide, hvis patienter skal undgå amputationer.
Derfor bør der gøres noget nu, siger administrerende direktør i Diabetesforeningen, Claus Richter.
- Der er mange, der gerne vil være fodterapeuter. Derfor kan det ikke være rigtigt, at der er så lange ventetider. Vi mener, der skal frigives flere ydernumre, så endnu flere kan tilbyde behandling, siger han.
Personer med diabetes er i øget risiko for at få sår på fødderne. Det skyldes, at diabetikere har nedsat følesans og blodcirkulation i fødderne, så selv små sår hurtigt kan blive alvorlige.
Sår på foden kan forebygges ved at gå regelmæssigt til fodterapeut.
I 2023 fik 600 mennesker med diabetes amputeret et ben, en forfod eller en tå ifølge en opgørelse fra Diabetesforeningen. Tallet har ligget stabilt på det niveau i en årrække.
Ifølge Diabetesforeningen er det alt for mange. Den rette behandling kunne have forebygget amputation, siger Claus Richter.
- Hvis disse patienter havde fået fodbehandling, kunne en amputation med høj sandsynlighed være undgået. Så det er jo alt for mange, der får foretaget en amputation, siger han.
I andre regioner er ventetiden på fodbehandling kortere.
I Region Syddanmark er ventetiden i gennemsnit 20 uger. I Region Hovedstaden er den 15.
Det er ikke første gang, der er fokus på amputationer i Region Midtjylland.
Den såkaldt amputationssag strækker sig tilbage til 2022, hvor det kom frem, at regionen muligvis havde foretaget flere amputationer, der kunne være undgået, hvis patienterne i rette tid havde fået karkirurgisk behandling.
Efterfølgende besluttede Region Midtjylland såvel som Region Sjælland og Region Syddanmark at gennemgå en lang række patientforløb.
Flere hundrede patienter blev kontaktet og fortalt, at der muligvis var sket fejl i deres behandlingsforløb.
116 patienter har fået erstatning, fordi de kunne have undgået at få amputeret et eller begge ben.
Omkring 50 millioner koner blev fordelt mellem de 116 personer.
I sagerne, hvor der er givet erstatning, er fællestrækket, at der blev grebet for sent ind.
Patienterstatningen har ikke fundet frem til en enkeltstående årsag til, at der ikke blev behandlet i tide.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.