Deltagere udvandrede fra borgermøde
Mødet om anvendelsen af det lukkede plejecenter i Hune viste stor utilfredshed med kommunens fremgangsmåde

Så er det pausetid for nogle, men afgangstid for de fleste. Foto: Claus Kræmmergaard
HUNE:Deltagerne i et borgermøde Hune Kulturhus tirsdag aften lod i den grad fødderne fortælle om deres utilfredshed med Jammerbugt Kommune.
På borgermødet slog kommunens repræsentanter fast, at der ikke bliver plejehjem i Hune igen.
Kommunens plan for stedet er at der på 1. sal etableres et tilbud til otte ældre borgere, der har fysisk og psykisk funktionsnedsættelse, eksempelvis udviklingshæmmede, mens der i stueetagen skal være plads til otte yngre borgere, der har brug for en socialpædagogisk indsats.
Oven på den melding valgte alle de fremmødte at udvandre lige efter den kaffepause, der var indlagt i mødet.
Deltagerne var dels utilfredse med ikke at få plejehjemspladserne tilbage, og dels utilfredse med, at beslutningen om stedets fremtidige anvendelse var truffet inden borgermødet.
Mange borgere ønsker, at der igen etableres plejehjemspladser i Hune Plejecenter, men sådan bliver det altså ikke.
Kommunens formål med planen er at hjemtage borgere, der i dag er placeret ved tilbud i andre kommuner. Dermed forventer kommunen at kunne spare godt to millioner kroner om året.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.