Stenum

Der er gang i den i Stenum

Borgerne bakker godt op om den første musikfestival

McGuinnes, et irsk- og skotskinspireret band, spillede lørdag eftermiddag. Det kostede 50 kroner at komme ind og høre dem. Foto: Torben Hansen
McGuinnes, et irsk- og skotskinspireret band, spillede lørdag eftermiddag. Det kostede 50 kroner at komme ind og høre dem. Foto: Torben Hansen

STENUM: Børn løber rundt med ballonfantasidyr og malede ansigter. Forældre nikker opmuntrende og bliver trukket med ind til den næste koncert. Der er nemlig fokus på sang og rytmer til den første musikfestival nogensinde i Stenum.

Stor opbakning

Igennem et år har byen været i gang med at planlægge festivalen. Foreninger og den lokale friskole har hver tilbudt at bidrage med arrangementer som for eksempel klovnerier og musikværksted eller Boom & Gumboot af musiker Rune Thorstein. Det sidste er rytmisk musik fra Afrika, hvor man blandt andet slår på gummistøvler. Det gjorde de unge dog ikke i denne omgang. De havde i stedet fået tildelt plasticspande og hjemmelavede trommestikkere til at slå løs med. Den samlede festival er endt op med at være en stor succes, hvor også folk udefra med børn i friskolen dukkede op.

- Jeg er bare så glad for, at det er lykkedes, jeg ved slet ikke, hvad jeg skal sige, fortæller en storsmilende Marianne Hejlesen, der er skoleleder på Tolstrup-Stenum Friskole.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden