Aars

Dieseltyve kom for tredje gang

Gunnar Nielsen A/S i Aars sætter nu flere kameraer op

Gunnar Nielsen A/S, Aars, sætter nu endnu flere overvågningskameraer op. Arkivfoto: Jeppe Holm Andreasen
Gunnar Nielsen A/S, Aars, sætter nu endnu flere overvågningskameraer op. Arkivfoto: Jeppe Holm Andreasen

AARS: Man siger, at tredje gang er lykkens gang.

Men det er så ikke lige et ordsprog, man kan tilslutte sig i Aars-virksomheden Gunnar Nielsen A/S. Den har hele tre gange henover de sidste to uger haft dieseltyve på visit:

- Det er simpelthen bare så træls, siger projektleder Ole Pedersen.

Seneste indbrud fandt sted mellem fredag aften og mandag morgen.

Her klippede tyve hegnet op ind til grunden og stjal ikke mindre end 4500 liter af de gyldne dråber - fra to lastbiler, en dozer og en fritstående tank.

Mellem torsdag og fredag i sidste uge var den også gal.

Denne gang blev der suget 1500 liter op af en tank, der stod i en aflåst container ved et vejarbejde på Gislumvej, som Gunnar Nielsen A/S står for. Fra samme sted tappede tyvene også 500 liter diesel fra en dozer.

Kort forinden havde ukendte tyveknægte også været forbi firmaadressen på Vestre Boulevard i Aars. Her klippede de ligeledes hegnet op for at komme ind, og derefter stjal de 1200 liter dieselolie.

Hos Gunnar Nielsen A/S har man nu fået nok:

- Vi har haft overvågning her, men åbenbart ikke nok. Derfor er vi ved at installere nye og flere kameraer. Så håber vi, at det virker, lyder det fra projektleder Ole Pedersen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden