Dokkedal ser lyst på fremtiden
Lokale arbejdsgrupper har mange planer på tegnebrættet
Det gode sammenhold mellem borgerne i Dokkedal fører nu muligvis til fælles indkøbsture for borgerne.
Det kom frem, da lokale arbejdsgrupper fortalte om de mange planer til de øvrige indbyggere på et borgermøde i byens medborgerhus.
- Vi kommer med en række initiativer, som særligt rammer ned i turismen og infrastrukturen.
- De fleste af pengene bruges som investeringer i fremtiden, på turister og på byen Dokkedal.
- Vi har tænkt fremad: hvad gør den her by stærkere, sagde Frode Frederiksen fra den lokale styregruppe i et af aftenens mange indlæg fra grupperne.
Planerne omfatter bedre faciliteter ved molen, badebroen og stranden ved Dokkedal.
Adgangen til de smukke Mulbjerge skal lettes med en trappe og også byen selv skal have et løft.
En infotavle i anlægget skal give bedre service til turister, besøgende og nye indbyggere - og blomster skal forskønne i hovedgaden.
Udfordringer
Byens særlige sammenhold og tankerne på fremtiden var emnet for de mange samtaler i lokalet og udenfor.
Geografien er en udfordring - især for de ældste i byen.
Med Dokkedals placering i vandkanten er der langt til både dagligvarer og Aalborgs mange servicetilbud.
Her får det at have gode naboer en særlig betydning.
Fælleskørsel til ugentlige indkøbsture er med i de nye initiativer.
- Temaet for dette arbejde er også sammenhold og fællesskab. Teoretisk set kan 10 mennesker her i byen starte hver sin bil og køre afsted til indkøb. Lad os køre sammen til gavn for både miljøet og vores egen økonomi, sagde Anne Nordtorp Kann fra styregruppen.
Flere planer retter sig mod byens eget fællesskab med etablering af krolfbane, motionscenter, fællesspisning, cafémøder med foredrag, spil, kaffe eller blot hygge.
Aalborg Kommune bidrager med ½ million til projekterne. Pengene dækker langt fra alle ønskerne, men sikrer en solid start på arbejdet, mens der rejses flere midler.
- Det lokale engagement er en forudsætning for, at tingene kan lykkes. Det er fantastisk at se så stort fremmøde her i Dokkedal.
- Næsten halvdelen af byen møder op til disse arrangementer og mange gør en stor indsats i arbejdsgrupperne. Når der er så stor vilje til at løfte i flok, vil vi også gerne fra kommunen bidrage til arbejdet, understreger sundheds- og kulturrådmand Mads Duedahl , der indledte selve mødet og takkede også på vegne af de øvrige tilstedeværende byrådsmedlemmer Anna Kirsten Olesen, Lars Peter Frisk, Christian Korsgaard for invitationen til borgermødet.
Lokale bidrag
Også private bidrag er mere end velkomne.
Arbejdsgrupperne efterlyste ting, som kunne gøre nytte i projekterne og i slutningen af mødet fik byen lovning på en stor gave fra en af de tilstedeværende:
- Villy Nielsen, en af byens egne borgere, har doneret en flot træhytte, som kan placeres i anlægget.
- Den kan bruges til udlejning eller til arrangementer, fortæller Henning Hansen, som er formand for styregruppen.
Flere af byens indbyggere udtrykte ønsket om, at byens udviklingsprojekter nu vil trække nye familier til byen. Også hjulpet på vej af placeringen af det nye supersygehus.
Der er så småt gang i hussalget i området igen.
- Jeg håber på, at der er nogle, der flytter herud. De vil have det så let til arbejde.
- I modsætning til hvis man bor på den anden side af Aalborg og skal igennem alle lyskrydsene, siger Bodil Broen, som selv valgte at flytte til Dokkedal for nogle år siden på grund af naturen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.