Skagen

Drachmann og damerne

Den berømte nationalskjald havde et godt øje til det stærke køn - altså til kvinderne

I sine unge år var Drachmann kendt for sine digte og sange, men ikke mindre kendt for sine mange ægteskaber og romantiske eskapader.
I sine unge år var Drachmann kendt for sine digte og sange, men ikke mindre kendt for sine mange ægteskaber og romantiske eskapader.

SKAGEN: Dejlige kvinder er det, mange forbinder med Drachmann, og han har aldrig selv lagt skjul på sin kærlighed til det smukke køn. Alle var de en stor inspiration for ham. Både dem han giftede sig med, og dem med hvem ægteskab ikke blev til noget.

Derfor står også Drachmann og hans muser på Drachmann-Kvartettens program for i sommer. I aften, onsdag 10. juli kl. 20, kan man, udover tekster om de dejlige damer, også kunne høre fortællinger om de kvinder, Drachmann sit liv igennem omgav sig med, og som i høj grad inspirerede ham til de over 80 bøger, han skrev.

Programmet har titlen ”Muserne og Drachmann”. De medvirkende er Drachmann-Kvartetten, som består af Ann-Marie Gabrielsson, Jesper Hegaard samt Birgit og Poul Bernth.

Billetter kan købes i huset i åbningstiden eller bestilles på tlf. 98 44 51 88 eller mail drachmannshus@gmail.com, og der vil også være billetter til salg ved indgangen

Onsdag 17. juli har Drachmann-aftenen titlen ”Der var engang”.

Gå til relaterede emner

Forsiden