Dramatisk design fra ikonisk britisk bilmærke
Kom tæt på en prototype af den nye elektriske Lotus Eletre SUV, som lanceres til næste år
Opdateret 16. juni 2022 kl. 11:25
DRAMATISK: En hajagtig front med smalle luftindtag, sider med mange flader, hele tre spoilere agterude, kamerasidespejle og et bredt LED-lysbånd her, hvor ejeren kan se ladestanden på batteriet.
Linjerne er dramatiske, nærmest overvældende og meget futuristiske. Den ligner intet andet på vejene, den nye elektriske Lotus Eletre SUV, som troner foran os i en lys metallic lakering.
Vi befinder os i My Garage i Vejle, som er dansk eneforhandler og importør af Lotus. Her har vi som det eneste danske medie fået mulighed for at komme tæt på en tidlig prototype af den bil, som skal være med til at revolutionere det hæderkronede britiske bilmærke.
De første indtryk af den mere end fem meter lange bil, som bl.a. skal konkurrere mod en kommende elektrisk Porsche Cayenne, og lanceres herhjemme i starten af næste år, lover godt. Og hos My Garage har man da også allerede fået 25-30 forudbestillinger på Eletre.
Den nye Lotus får et stort batteri på hele 100 kWh, som rækker til 600 km kørsel, en elmotor på tilsvarende 600 hk og mulighed for at lynlade med hele 350 kW. Så er tallene på plads for bilen, vi med forbehold gætter på, vil starte fra omkring en mio. kr.
Aerodynamikken tæller
Hele vejen rundt har Lotus trukket på erfaringerne omkring aerodynamik i egne vævre sportsvogns-modeller som bl.a. Elise, Exige og Evora, men også fra motorsporten. Det gælder f. eks de to ”airwings” på taget, som er med til at tvinge vinden ned på bagspoileren, der kan justeres elektrisk, men også store luftindtag ved hjulkasserne.
Det handler både om at få luftmodstanden ned, give bilen bedst mulig køredynamik, og få den mest optimale køling af batteriet.
Haj-gabet i fronten, der minder om fronten på den store Lamborghini Urus SUV, har således en klar funktion. Her kan man effektivt med spjæld åbne og lukke for kølingen batteriet, men ikke mindst lede luft gennem de store huller og op over kølerhjelmen, frem for rundt om bilen, hvilket giver mindre luftmodstand.
Forhistorien forpligter også hos det engelske firma, der helt i grundlæggeren, Colin Chapmans ånd gennem mange årtier, har bygget små lette sportsvogne med benzinmotorer. Firmaet blev i 2017 overtaget af kinesiske Geely, der også står bag bl.a. Volvo og Polestar.
Det betyder, at Lotus kan hente batteriteknologi hos Geely. Men resten af udviklingen med f.eks. en undervogn med batteripakke i skateboard-opsætning er udført at Lotus selv.
Det gælder også designet, med den tidligere Volvo-designchef, Peter Horbury i spidsen.
Prototypen er vist med store hjul på 23 tommer og 245’er dæk, hvor der i bedste race-stil kan tilkøbes keramiske bremser. Det bliver dog nok 22 tommer fælge på produktionsmodellen. Til gengæld byder undervognen på luftaffjedring, adaptive støddæmpere og måske medstyrende bagaksel. Vægten holdes nede med letvægtsmaterialer som aluminium og kulfiber.
Gennemtænkt kabine
Vi tager fat i et af de illuminerede dørhåndtag og åbner fordøren med de rammeløse vinduer og elektrisk selvlukkende soft close-luk funktion.
Bag rattet har vi udsigt til en harmonisk indrettet instrumentering med et touch af britisk stil, og som har ligheder med de hundedyre Lotus Emira og Evija-modeller. Sæder, tekstiler og andre materialer er dog kun foreløbige for at give et umiddelbart indtryk af designet. Derfor er sæderne lavet på en hård bund, mens f.eks. kopholdere er blændet af, og skærmene ikke tilsluttet. Man vil senere kunne bestille sæder med stof, som endda kommer fra danske Kvadrat.
Inden døre har Lotus-folkene taget et klart standpunkt over for de stadig voksende storskærme i mange biler. Her er et smalt og overskueligt skærmbånd på ni tommer til både fører og passager - a la det vi kender fra Ferrari - med basisinformationer, mens én enkelt stor central skærm på 15,1 tommer udgør infotainmentdelen. Her er dog også klassiske kontakter. Så man ikke behøver at se på skærmene under kørslen.
Det fungerer sammen med et head up display og to skærme i dørene til kamera-sidespejlene, der bliver ekstraudstyr, og er af samme størrelse som i Audi e-tron. I hightech-afdelingen er der integreret LIDAR-sensorer, så bilen er forberedt til at være selvkørende.
På bagsædet i den 2+2 version med to enkeltsæder vi ser, er der masser af plads og endda iPad-store skærme til passagerne. Men der kommer også en mere praktisk version med plads til tre.
Konklusion
Med Lotus Eletre er der lagt op til en vital fornyelse i en den store klasse af elektriske SUV’er. Lotus med Geely i ryggen har en række nye modeller på vej og ser ud til at mene det meget alvorligt. Vi mangler stadig at køre i bilen for at kunne give en endelig vurdering, men hvis der er samme seriøsitet som med søsterselskabet, Polestar, kan Lotus blive en stærk spiller, der kan true de etablerede premiummærker.
- Biltype: Sportslig SUV
- Prisgæt: Fra 1 mio. kr.
- Batteri: 100 kWh
- Rækkevidde: 600 km
- Topfart: 260 km/t
- 0-100 km/t: Under 3,0 sek.
- Opladning:
- AC: 22 kW
- DC: 350 kW
- Længde: 5,1 meter
- Akselafstand: 3,1 meter
- Produktion og dansk lancering: Første kvartal af 2023
- Følges af en sedan, en SUV i mellemklassen og en sportsvogn.
- Modellerne er udviklet i England. De produceres i Kina. Målet er 150.000 biler om året.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.