Drenge med kokkedrømme
Horne Efterskoles nye linjefag er populært blandt eleverne
HORNE: Madlavning er en sur pligt for mange unge, men for nogle elever på Horne Efterskole er det ren fornøjelse.
I august startede efterskolen det nye linjefag horneGastro. Knap 20 unge elever har valgt linjefaget, og måske lidt overraskende er næsten halvdelen drenge.
Både drengene og pigerne siger, at de elsker mad, men der er forskel på, hvorfor de har valgt faget.
- Jeg vil gerne lære at lave anderledes mad, fordi så bliver det ikke så kedeligt, som det man får derhjemme, siger Marie Bøgh.
For drengenes vedkommende gælder det for dem alle, at de vil være kokke.
- Det er fedt, jeg elsker at lave mad, det er blandt andet derfor, jeg har valgt at være på den her linje, siger Lasse Hansen, der regner med at fortsætte på Food College, når efterskoleåret slutter.
Underviseren, Uffe Truelsen, der er uddannet kok, mærker forskellen på eleverne.
- De er meget forskellige, der er nogle, der vil være i et skolekøkken og nogle, der gerne vil være kokke, og der er plads til begge dele, siger han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.