Drop akutjob - ordningen duer ikke
Formand for HK Nordjylland vil have vejen banet for andre løsninger
NORDJYLLAND: Når folk holder på pengene skyldes det ikke mindst, at det er blevet svært at genoptjene retten til dagpenge.
Så hvad med at gøre det lidt nemmere for de ledige?
Opfordringen kommer fra formanden for HK Nordjylland Ivan Ziegler.
Han peger på, at akutjob ordningen ikke virker efter hensigten. Opgørelser fra HK og andre store fagforeninger viser, at kun omkring en procent af de udfaldstruede medlemmer reddes af et akutjob.
Drop ordningen
- Intentionen var rigtig, men tallene viser, at det ikke er lykkedes, konkluderer han.
Derfor bør akutjob ordningen efter hans mening droppes.
Andre boller på suppen
- Lad os få nogle andre boller på suppen, appellerer formanden, der gerne ser, at det bliver lettere for ledige at genoptjene retten til dagpenge. I dag er kravet 52 ugers arbejde.
- Sæt det ned til de 26 uger vi kendte tidligere. Og lad også jobrotation og løntilskudsordninger tælle med som arbejde, foreslår formanden for HK Nordjylland.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.