EMNER

Elgaard stopper som folketingskandidat

Socialdemokratiet skal finde ny kandidat i den største kreds i Nordjylland

Birgit Elgaard stopper som folketingskandidat. Arkivfoto
Birgit Elgaard stopper som folketingskandidat. Arkivfoto Pressefotograf Grete Dahl

AALBORG: 55-årige Birgit Elgaard stopper som folketingskandidat for Socialdemokraterne.

Det betyder, at den største af de ni nordjyske opstillingskredse - Aalborg Øst-kredsen med godt 56.000 stemmeberettigede - skal finde en ny kandidat.

Birgit Elgaard er pædagoguddannet og tidligere landsformand for BUPL. Hun har flere gange ytret sig kritisk om sit partis kurs, som hun ikke i tilstrækkelig grad fandt socialt afbalanceret. Det er dog ikke på grund af dette, hun nu trækker sig som kandidat, pointerer hun.

- Jeg kan se frem til en meget travl arbejdsmæssig periode, og derfor er det ikke muligt også at være folketingskandidat, siger hun.

Birgit Elgaard kaster sig nu ud i at etablere en tænketank, der beskæftiger sig med børns opvækst og udviklingsvilkår med afsæt i faglig viden og forskning.

Samtidig er Birgit Elgaard medlem af landsbestyrelsen i organisationen Bedre Psykiatri, og hun repræsenterer foreningen i Sundhedsstyrelsens psykiatriudvalg.

Endelig har hun sat sig i spidsen for at få opsat et minde for arbejderne på den tidligere eternitfabrik i Aalborg.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden