vejr

Elsikkerheden halter på flere campingpladser

Kun hver fjerde campingplads havde i kontrol fra Sikkerhedsstyrelsen fejlfri elinstallationer.

Mange har under corona holdt ferie på danske campingpladser, men på flere af dem halter elsikkerheden.

Sikkerhedsstyrelsen har tjekket 102 campingpladser, og af dem havde kun hver fjerde fejlfri elinstallationer. Det oplyser styrelsen i en pressemeddelelse.

Ifølge kontorchef Søren Assenholt Muff er det afgørende, at campingpladser har styr på elsikkerheden, da der kommer mange mennesker.

- Der er for mange fejl og mangler i installationerne på campingpladserne. Det handler om sikkerhed, både for gæsterne på campingpladserne og dem, der arbejder der, siger han i meddelelsen.

På campingpladser er elinstallationer ofte udsat for vind og vejr, ligesom de er placeret steder, hvor der er risiko for skader.

Derfor er der krav om, at de skal beskyttes. Blandt andet mod fugt og støv, mens kabler skal beskyttes mod skader.

Cirka hver fjerde af de besøgte campingpladser - 27 i alt - har fået påbud om at få bragt installationerne i orden, mens 53 er blevet vejledt om forhold, der bør rettes op på.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden