En løbende invasion af Vendsyssels skove

1600 o-løbere deltager i weekenden i Nordjysk 2Dages i Ålbæk, Tolne og Tversted.

Formanden for OK Vendelboerne, Kjeld Arildsen (th) får sammen med klubbens øvrige medlemmer en travl weekend som værter for Nordjysk 2Dages. Foto: Bente Poder

Formanden for OK Vendelboerne, Kjeld Arildsen (th) får sammen med klubbens øvrige medlemmer en travl weekend som værter for Nordjysk 2Dages. Foto: Bente Poder

Galleri - Tryk og se alle billederne.

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

I de danske skove hersker der sædvanligvis både fred og ro, men flere steder i Vendsyssel bliver freden forstyrret i den forestående weekend. 1600 orienteringsløbere i alle aldre fra fortrinsvis Danmark, Norge og Sverige invaderer således både skove og plantager til det traditionelle stævne, der er kendt som Nordjysk 2Dages. Bag løbet står Orienteringsklubben Vendelboerne og Aalborg OK, som på skift arrangerer løbet, der så dagens lys i midten af 1980'erne og som for alvor har bidt sig fast som en forårsklassiker hos de skandinaviske udøvere af orienteringssporten. Løbet tiltrækker således mere end 1.000 norske o-løbere, som på denne tid af året endnu ikke kan komme i skoven i de hjemlige terræner, der endnu er snefyldte. I deltagerfeltet finder man flere eliteløbere, og når der er tale om løbere med skandinavisk baggrund, så er det ensbetydende med løbere i den absolutte verdensklasse. Større kvalitetsstempel kan man ikke få. - Løbet er utroligt populært, og det ser vi jo ved, at folk kommer tilbage år efter år, konstaterer Kjeld Arildsen, formand for OK Vendelboerne. Klubben har hjemme i Hjørring-området, men blandt de ca. 120 aktive medlemmer finder man flere løbere fra Frederikshavn og Sæby, så klubben samler snart hele Vendsyssel. De 1600 deltagere er så småt ankommet til Vendsyssel, hvor de er indlogeret på kroer, hoteller og feriecentre. Allerede i dag tager de hul på fortræning i Ålbæk Klitplantage, før det lørdag bliver alvor med langdistanceorientering i de kuperede skovområder ved Tolne. Søndag fortsætter weekendstævnet i Tversted med mellemdistancer, som for første gang i løbets historie blev introduceret i fjor, hvor løbet blev afviklet i områder ved Svinkløv og Fjerritslev. OK Vendelboernes medlemmer har det seneste år planlagt arrangementet, kortene, somd er løbes efter, er revideret, og der er planlagt og udlagt ikke mindre end 44 forskellige baner, som dækker alle sværhedsgrader og aldre. De yngste deltagere er 10 år, mens ældste deltager er 85 år. - Jamen, jeg er dybt imponeret. I dag er folk på 80 år saftsusemig folk med spræl i, lyder det nærmest forpustet fra Kjeld Arildsen, som ved, hvad han taler om. Han har selv været dybt involveret i at lægge planerne for, hvor 126 poster skal placeres til søndagens løb i Tversted. Og det arbejde er sket i samarbejde med en mere end almindeligt letbenet Svend Brøns Petersen på 80 år. Sammen med alle klubbens øvrige medlemmer fungerer de to hele weekenden som officials til det store arrangement, som sikrer klubkassen en nødvendig økonomisk saltvandsindsprøjtning. - Det er med til at sikre fundamentet for klubbens aktiviteter, fastslår Kjeld Arildsen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.