Fodbold

Enevoldsen varmer belgisk bænk

Tidligere AaB-spiller er startet ude for Mechelen i seks kampe i træk

Thomas Enevoldsen glæder sig over, at han har holdt sig helt skadesfri i efteråret. Foto: KV Mechelen
Thomas Enevoldsen glæder sig over, at han har holdt sig helt skadesfri i efteråret. Foto: KV Mechelen

BRUXELLES: Thomas Enevoldsen leder stadig efter det topniveau, som i 2009 fik hollandske Groningen til at købe ham af AaB i kølvandet på aalborgensernes flotte europæiske kampagne.

I sommer skiftede han til Mechelen i Belgien, men efter et blandet efterår er han havnet på bænken i de seneste skes kampe.

- Jeg har været meget svingende i mine præstationer, og det er måske en logisk konsekvens af, at jeg var skadet næsten hele sidste sæson, så jeg skal bruge noget tid på at finde mit niveau igen, siger Thomas Enevoldsen, der dog stadig føler sig god nok til KV Mechelens hold.

- Jeg har lavet seks mål og tre assists i ligaen og pokalturneringen. Men træneren satte mig på bænken, fordi han ville prøve at spille med en mere defensiv type, efter at vi havde tabt en del kampe i træk. Det må jeg acceptere og så bare kæmpe mig tilbage. Min fysiske form er heldigvis fin, fortæller han.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden