Aalborg

Erhverv Norddanmark har valgt ny direktør

Netværk vil fortsat arbejde på at få sat den tredje Limfjordsforbindelse på finansloven

Anita Møller valgt at gå på pension. Hun afløses af Kurt Bennetsen.
Anita Møller valgt at gå på pension. Hun afløses af Kurt Bennetsen.

AALBORG: På generalforsamlingen torsdag eftermiddag i Erhverv Norddanmark blev det afsløret, hvem der skal være ny direktør i erhvervsnetværket.

For efter have været ansat i mere end et kvart århundrede i Erhverv Norddanmarks tjeneste - heraf knap 20 år som sekretariatschef og senest direktør-- har Anita Møller valgt at gå på pension. Det sker pr. 1. august 2018.

- Bestyrelsen har valgt Kurt Bennetsen som ny direktør, der tiltræder få dage efter at være fyldt 49 år., fortæller Erhverv Norddanmarks formand, Steen Royberg.

Kurt Bennetsen har senest haft egen rådgivningsvirksomhed, hvor en dominerende opgave har været funktionen som projektkoordinator for de midlertidige aktiviteter i bydelsudviklingsområdet Stigborg Havnefront. Han har desuden beskæftiget sig med strategisk udvikling og vækstrådgivning for erhvervslivet, ligesom han har haft en række bestyrelsesposter,

Af Kurt Bennetsens CV fremgår, at han blandt andet har været løn- og budgetchef i Kolding Kommunes socialforvaltning (1995-1997), skole- og socialchef i Løkken-Vrå Kommune (1997-2003) og socialchef i Hobro Kommune, inden han i 2004 kom til Spar Nord - først som erhvervskundechef i Aabybro og kreditkonsulent i det centrale kreditkontor (frem til 2008), derefter områdedirektør i Nørresundby.

På generalforsamlingen torsdag eftermiddag kom formand Steen Royberg ind på de områder, man vil have fokus på i år. På baggrund af, at antallet af byggesager behandlet hos Aalborg Kommune de senere år er steget fra godt 3000 til over 5000 årligt, har man været i løbende dialog med forvaltningen om den bedst mulige forretningsgang.

- Det vidner om en fortsat dynamisk udvikling - men rummer også en risiko for en alvorlig flaskehals, sagde Steen Royberg.

- Så vores fokus i den kommende periode vil være på fortsat forbedring af byggesagsbehandlingen - og så vil vi kaste yderligere kræfter i at medvirke til, at den tredje Limfjordsforbindelse kommer på finansloven.

Af andre væsentlige emner nævnte han: Aalborg Havns fremtid med reduceret eller helt fraværende Grønlandstrafik, fortsat udbygning af Aalborg Lufthavns rutenet, etablering af og udvikling omkring +BUS ad Aalborgs vækstakse, realisering af tankerne om en førerløs forbindelse på tværs af Limfjorden samt fortsat erhvervsudvikling - blandt andet i regi af Novi og Aalborg Universitet. jl

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden