Erhverv

Andreas arbejdede 16 år i Forsvaret. Nu har han en hundevens drømmejob

Hvordan går man fra en lang militærkarriere med flere udsendelser til i dag at arbejde med hunde og deres adfærd?

Andreas Rosenvinge.
Andreas Rosenvinge. Foto: Caroline Bundgaard.

NORDJYLLAND: - Når kuglerne begynder at ramme tæt på dit hoved, kan tanken selvfølgelig godt krybe ind på dig. Hvad er det egentlig, jeg laver her?

Andreas Rosenvinge rømmer sig. Det er flere år siden, han gav slip på sin 16 år lange militærkarriere. Han tog minderne og pakkede dem omhyggeligt ned i en lille æske, som han gemte allerbagerst i sin hukommelse.

- Det har jeg haft brug for, fortæller han.

- Det er for voldsomme oplevelser at slæbe rundt på til dagligt. Og jeg er stadig ikke sikker på, hvordan jeg har det med de steder, jeg har været. Eller de ting, jeg har lavet.

Alligevel var det ikke udsendelserne til krigszoner, som fik Andreas Rosenvinge til at søge i en ny retning.

Hvad det var, kan du se og læse på Vigeur, Det Nordjyske Mediehus’ nye erhvervsmedie.

Du finder artiklen gratis her.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden