Erhverv

Ustoppelig køkken-millionær: Sådan blev jeg den største

Mange års hårdt slid endte med millioncheck til Birk Aagaard. Han har nye planer i skuffen

47-årige Birk Aagaard er indehaver af flere online køkkenfirmaer. Han har enorm succes. Han frasolgte for nylig knap halvdelen af firmaet for et større millionbeløb og fortsætter fremgangen.
47-årige Birk Aagaard er indehaver af flere online køkkenfirmaer. Han har enorm succes. Han frasolgte for nylig knap halvdelen af firmaet for et større millionbeløb og fortsætter fremgangen. Foto: Lars Pauli

Opdateret kl. 06:30

AALBORG: Fortiden i restaurationsbranchen fornægter sig ikke. Her lærte Birk Aagaard mange dyder, der gør, at han nu hører til på øverste hylde, når det gælder salg af køkkener på nettet. 

Ingen er de seneste år vokset mere i online køkkenbranchen i Danmark end ham. Han er to år i træk blevet hædret med Børsens gazellepris. Han bliver det igen i år.

Han er indehaver af en række online køkkenfirmaer: Billigskabe.dk, Celebert og Kitchn.dk, der sammenlagt gør ham til den mest succesfulde indenfor køkkener online. Hovedkvarteret ligger i et industrikvarter i Aalborg.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden