Fra kultur til beskæftigelse: Ane Halsboe vil have dem på kanten af arbejdsmarkedet med
“Vi står i en situation, hvor vi har rekord i beskæftigelsestallene, men samtidig med et arbejdsmarked, hvor der stadig er for mange, der ikke er med. Det kan vi ikke være bekendt,” siger Danmarks nye beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen.
Vigeur fejrer årsskiftet med at spørge ledere og erhvervsfolk, hvordan deres 2022 forløb - og hvad de forventer af året, der kommer. I artiklen skal du møde Ane Halsboe-Jørgensen, der torsdag 15. december blev udnævnt til ny beskæftigelsesminister.
Navn: Ane Halsboe-Jørgensen
Alder: 39 år
Job: Beskæftigelsesminister
Ane Halsboe-Jørgensen er netop udnævnt til beskæftigelsesminister i den nye SVM-regering. Hun har tidligere været uddannelses- og forskningsminister samt senest kultur- og kirkeminister. Ane Halsboe-Jørgensen har været medlem af Folketinget for Socialdemokratiet siden folketingsvalget i 2011. Hun er født i Fjerritslev og uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet i 2009.
Hvad var din største arbejdsmæssige oplevelse i året, der er gået?
“Når jeg ser tilbage på et år som kulturminister, er der jo et hav af spændende oplevelser.
Jeg er stolt over, at det lykkedes at lande en medieaftale - et medieforlig, som jeg virkelig synes både styrker de lokale og regionale medier, men også tænker ind i en digital tid.
Og så var det - for ganske nyligt - selvfølgelig også en stor oplevelse at stå på Amalienborg Slotsplads som en del af en ny regering, der tager livtag med opgaverne på en helt ny måde og favner ind over midten. Det bliver rigtig spændende at være en del af.”
Hvad ærgrer du dig mest over i dit arbejdsliv i 2022?
“Jeg virkelig er stolt over at være blevet beskæftigelsesminister, og jeg glæder mig til opgaverner. Men når man bliver udpeget som ny minister, har det jo også den konsekvens, at man med dags varsel siger farvel til det, man havde.
Jeg var glad for at være kulturminister, og jeg synes, at jeg havde nogle opgaver på mit bord, som jeg godt ville have fulgt til dørs. Jeg glæder mig rigtig meget til de nye opgaver, men jeg går også ind i det velvidende, at jeg efterlader nogle ting, jeg ikke var færdig med.
Dem, håber jeg, at min efterfølger følger op på. Eksempelvis var vi kommet i gang med at diskutere en museumsreform, hvor de nordjyske kulturinstitutioner med rette peger på, at de får for lidt. Der lå nogle vigtige opgaver, som jeg da godt kan ærgre mig over, at nu ligger i hænderne på nogle andre.
Men til gengæld ligger der så andre, vigtige opgaver i hænderne på mig.”
Hvad bliver så din største arbejdsopgave i 2023?
“Der kommer til at være en række store opgaver som beskæftigelsesminister.
I dag står vi i en situation, hvor vi har rekord i beskæftigelsestallene, men samtidig med et arbejdsmarked, hvor der stadig er for mange, der ikke er med. For mange på kanten af arbejdsmarkedet. Vi har 45.000 unge, der hverken har job eller er i uddannelse.
Det kan vi ikke være bekendt. Det er en kæmpe opgave, som den nye regering meget ambitiøst gerne vil tage livtag med.
Der er også en opgave i at prøve at få mere værdighed ind i vores beskæftigelsesindsats.
Det er bestemt ikke arbejdsopgaver, det kommer til at skorte på i 2023. Mange af dem er også svære nødder at knække, men jeg glæder mig til det hele.”
Hvor meget af udfordringen i forhold til rekruttering ligger hos dig?
“Det bliver i snitfladen mellem Beskæftigelses- og Finansministeriet.
Når vi siger, at vi har 3 mia. til et lønløft, der skal adresseres dér, hvor man har svært ved at rekruttere. Vi har en lønstrukturkomité, som i det nye år kommer med nogle anbefalinger til, hvordan vi griber det an. Det er noget, jeg er meget optaget af.
Vi skylder vores offentlige ansatte et godt arbejdsliv, hvor der er tid til det meningsfulde, og hvor man ikke bliver syg af at gå på arbejde.
Men vi skylder også alle os andre, at når vi møder daginstitutioner, skoler, sundhedsvæsen - og hvor der ellers er kontakt mellem os og velfærdssamfundet - at blive mødt med noget, der er værdigt.
Hvis man ikke kan rekruttere de her vigtige faggrupper i fremtiden, så bliver det en udfordring - ikke bare for den enkelte faggruppe - men for hele vores samfundsmodel.
Derfor er vi gået meget seriøst ind i at diskutere, hvordan vi kan give et løft, så vi bedre kommer rekrutteringsbehovet i møde.
Det er heldigvis noget, de tre nye regeringspartier er gået ind i opgaven med.”
Hvad tænker du om fremtidens rekrutteringsudfordringer?
“Som ny beskæftigelsesminister kommer jeg til at følge udviklingen på vores arbejdsmarked tæt. Vi kommer fra en periode, hvor der har været fuldt tryk på kedlerne med rekrutteringsproblemer i mange brancher, og hvor vi har sat rekord i beskæftigelse.
Det kan jeg jo ikke få armene ned over som ny beskæftigelsesminister.
Og samtidig kan jeg jo også godt se, at der er en fare for, at nogle tendenser - ikke kun i Danmark, men også internationalt - vil begynde at gå den anden vej.
Derfor skal vi være enormt optaget af og fokuseret på at gribe det rigtigt an, hvis vi igen står over for et arbejdsmarked, hvor situationen er en anden.”
Og hvordan gør man det?
“Hvis vi ender en økonomisk krisesituation, er det vigtigste for mig, at vi insisterer på at komme igennem det som et samfund, hvor vi ikke efterlader de mest udsatte, og hvor vi solidarisk finder løsninger, der hjælper os igennem.
Og det er lidt modsat nogle af de greb, der er blevet taget i efterdønningerne af finanskrisen.
Jeg ret glad for og tryg ved, at vi har fået skrevet klart ind i det nye regeringsgrundlag,
at det er dén måde, vi kommer til at gå til det på, hvis vi pludselig står over for en helt anden økonomisk situation.
Men generelt vil jeg gå til opgaven og listen med arbejdsopgaver af den her karakter på samme måde, som jeg er gået til opgaven de andre steder, jeg har haft æren af at være minister: At inddrage dem, det drejer sig om - og, dem der ved noget om det.
Og sætte selvfølgelig også en klar retning på, at vi skal finde nogle solidariske løsninger i fællesskab, når der er ting, der rammer os udefra.
Det er i hvert fald min vej ind i ministergerningen, og den retning har jeg tænkt mig at fortsætte.”
Hvad glæder du dig mest til i 2023?
“Der er rigtig meget, jeg glæder mig til. Nu sidder jeg her på min dag nummer 6 som beskæftigelsesminister og kan kigge ned i en liste over spændende opgaver, hvor jeg også synes, at vi i den nye regering tør stile højt!
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.