Erhverv

I en tidligere Jem & Fix finder du svaret på, hvorfor Nordjylland er frontløber i kampen mod de fjendtlige droner

Dronerne over Aalborg Lufthavn forsvandt ud i mørket, men efterlod adskillige ubesvarede spørgsmål. Hvordan skal vi bekæmpe dem? Tre nordjyske firmaer har muligvis løsningen. Og for Nordjylland er der mange arbejdspladser på spil. Ikke kun inden for droneforsvar

Det høje gitterhegn holder uønskede gæster ude. Inde bag er et af de bedste eksempler på, hvorfor en styrket indsats mod uvelkomne droner både til vands, lands og i luften gemmer på et nyt nordjysk erhvervseventyr.
Det høje gitterhegn holder uønskede gæster ude. Inde bag er et af de bedste eksempler på, hvorfor en styrket indsats mod uvelkomne droner både til vands, lands og i luften gemmer på et nyt nordjysk erhvervseventyr. Arkivfoto: Lars Pauli

Opdateret kl. 11:14

På den mørke aftenhimmel kom de flyvende hen over Aalborg Lufthavns areal og fik personalet til at slå alarm.

Politiet blev tilkaldt. Al flytrafik indstillet. Flere fly omdirigeret.

Og få timer senere var dronerne så væk igen.

Forsvundet ud i natten.

Hvem der fløj dem, ved vi ikke. Hvad de ville, ved vi heller ikke.

Men sikkert er det, at nu også Nordjylland skriver sig ind i fortællingen om mistænkelig droneaktivitet, der leder tankerne hen på fjendtlige statsmagter, spionage og hybridangreb.

Nu spørger de fleste, hvad vi skal og kan gøre for at bekæmpe de uvelkomne droner. Og hvad det skal koste.

Hvad mange ikke ved, er, at der inden for en radius af 23 kilometer af Aalborg Lufthavn sidder hele tre firmaer, der måske har løsningen.

Og som allerede nu vokser eksplosivt og skaber massevis af nye arbejdspladser.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden