Inflationen i USA falder men told kan få priser til at stige
Inflationen i USA havde pil ned i februar. Men Donald Trumps toldpolitik vil gøre import dyrere, siger økonom.
De amerikanske forbrugerpriser steg mindre end ventet i februar.
Det skriver nyhedsbureauet Reuters på baggrund af en opgørelse fra den amerikanske regering.
Her fremgår det, at forbrugerpriserne på årsbasis er steget med 2,8 procent i USA i februar. Måneden før lød stigningen på 3,0 procent.
Økonomer, som Reuters har spurgt, havde forinden forventet, at priserne ville stige 2,9 procent på årsbasis i februar.
Februar er Donald Trumps første fulde måned som præsident, siden han vendte tilbage til Det Hvide Hus.
Siden sin indsættelse i januar har Trump indført told på varer fra Kina, Mexico og Canada. Onsdag er en amerikansk told på al import af stål og aluminium desuden trådt i kraft.
Donald Trumps toldpolitik har fået flere til at frygte, at inflationen vil stige.
Og selv om den amerikanske inflation er faldet i februar, er det for tidligt for den amerikanske centralbank, Fed, at ånde lettet op. Det mener Allan Sørensen, som er cheføkonom i Dansk Industri.
- Donald Trump fører en politik, der kan give et opadgående pres på inflationen, hvilket efterlader mindre plads til rentesænkninger. Udvisning af immigranter øger presset på arbejdsmarkedet, mens told vil gøre importerede varer dyrere, skriver han i en kommentar.
/ritzau/
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.