Erhverv

Jens købte halvdelen af en vindmølle for sin lærlingeløn: Nu er det en milliard-forretning

På blot 15 år har virksomheden åbnet kontorer i 14 europæiske lande, har knap 200 ansatte og en egenkapital på mere end to milliarder kroner. Og det slutter langtfra her

Han opfører sol- og vindenergianlæg over hele Europa. Og hans bil  - i baggrunden - kører naturligvis på el. Foto: Martin Damgård.
Han opfører sol- og vindenergianlæg over hele Europa. Og hans bil - i baggrunden - kører naturligvis på el. Foto: Martin Damgård.

Opdateret 17. maj 2022 kl. 08:55

HOBRO: Det er en god dag. Det blæser med 22,5 meter i sekundet, en stormende kuling, da vi møder administrerende direktør 45-årige Jens Rasmussen i Eurowinds hovedkontor i Hobro.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden