Kan man “game” sig til værdifulde kompetencer? Ja, viser Christian Aachmanns vilde karriere
Ifølge medstifteren af Shaping New Tomorrow skal vi ikke være så bekymrede for, at børn og unge bruger meget tid på computerspil. I dette store portræt fortæller Christian Aachmann, hvordan hobbyen har rustet ham til en særdeles succesfuld iværksætterkarriere.
Opdateret 06. februar 2024 kl. 10:46
Han er medstifter af én af Danmarks hurtigst voksende virksomheder. Ansvarlig for markedsføringen og de reklamefilm, som har været med til at gøre Shaping New Tomorrow så populær. Og han har ikke nogen kreativ uddannelse.
Spoler vi 15 år tilbage, var det ikke nødvendigvis dén karriere, som skeptikere ville have spået nordjyske Christian Aachmann.
På drengeværelset i Støvring var han mere optaget af computerspil end noget andet – og forældrene måtte ofte kalde både tre og fire gange, før den unge teenager fik løsrevet sig fra den stationære PC og tilsluttet sig aftensmaden.
Samme scenarie kan udspille sig i Aalborg i dag, når iværksætterens kæreste og lille datter er klar til familiehygge. Nu er det arbejdet med Shaping New Tomorrow, der binder Christian Aachmann til computeren, men mekanismerne er stadig de samme:
Når Christian Aachmann interesserer sig for noget, lader han sig opsluge af det og sætter alt ind på at blive den bedste.
Fra Counter-Strike til video-wizard
“Jeg spillede stort set hele tiden,” siger 30-årige Christian Aachmann med et ubekymret smil. “Fra jeg kom hjem fra skole, og indtil jeg skulle i seng, stod den på computerspil. Og så lige lidt mad og fodbold indimellem.”
Det var især skydespillet Counter-Strike, der fangede den unge nordjyde, og som Christian Aachmann også begyndte at lave skærmoptagelser af, når han selv spillede.
“Jeg var okay, men ikke professionel på nogen måde,” siger han om sine spillemæssige kompetencer.
Men sammen med en kammerat lærte han sig selv at redigere video og lave den storytelling, som er mest afgørende for, at andre vil se med.
“Og jeg blev virkelig bidt af, hvor meget man kan med klipning, effekter og lyd. Så kunne jeg sidde oppe til klokken fem om morgenen og redigere video.”
Videoerne blev pludselig sjovere end selve spillet, og snart havde Christian Aachmann 20.000 følgere på sin YouTube-kanal. Det gjorde ham dengang til én af landets største Counter Strike-kreatører – og måske Europas, tilføjer han med et skævt smil.
Han var også god til fodbold og havde masser af venskaber, som han dyrkede i skolen og i selve spillet, når de lagde taktik og hyggesnakkede igennem deres headset.
Skal vi ikke lave et tøjbrand?
Med sin fascination af skydespil, taktik og våben var det næsten en selvfølge, at Christian Aachmann skulle i militæret efter sin eksamen på handelsgymnasiet.
Her kunne han kombinere sin hobby med hård fysisk udfoldelse – og da han fortsatte som sergent, kunne han få ledelseserfaring allerede som 19-årig.
“For mig er det hele tiden alt eller intet, så i de år spillede jeg ikke ret meget computer. Men jeg savnede at lave video og begyndte at gøre det mere seriøst efter militæret.”
Her havde barndomsvennen Christoffer Bak og hans bror nemlig allerede kastet sig over et tøjbrand, som senere skulle udvikle sig til Shaping New Tomorrow.
“Og Christoffer kunne godt huske, at jeg havde været god til at redigere Counter-Strike – så han spurgte, om jeg ikke skulle købe et videokamera og hjælpe med at lave reklamefilm.”
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.