Erhverv

Kroejerens husbåd til 750.000 kr. er blevet en dyr fornøjelse

En mere eller mindre fejlslagen investering i en husbåd til 750.000 kroner og en coronapandemi har ikke slået kroindehaveren Peder Pedersen ud af kurs

Peder Pedersen er ked af, at husbådsprojektet ikke er gået, som han drømte om. Alligevel ser han lyst på fremtiden, og de mange andre muligheder, som den bringer.
Peder Pedersen er ked af, at husbådsprojektet ikke er gået, som han drømte om. Alligevel ser han lyst på fremtiden, og de mange andre muligheder, som den bringer. Foto: Torben Hansen

Opdateret kl. 08:18

HVALPSUND: Peder Pedersen, der driver Hvalpsund Færgekro, er ikke ked af det. I hvert fald ikke når han kigger på færgekroens regnskaber fra de seneste år.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden