Fiskeri

Limfjordens guld i dødskamp: Måske er det slut for evigt

Professor på DTU Aqua tør ikke spå om, hvornår bestanden af limfjordsøsters genopstår - eller om det overhovedet sker

Bestanden af limfjordsøsters er styrtdykket, efter at parasitten bonamia ostreae er begyndt at brede sig blandt fjordens østers. Fangstkvoten, der i flere år har været faldende, er nede på nul ton i denne sæson.
Bestanden af limfjordsøsters er styrtdykket, efter at parasitten bonamia ostreae er begyndt at brede sig blandt fjordens østers. Fangstkvoten, der i flere år har været faldende, er nede på nul ton i denne sæson. Arkivfoto: Bo Lehm

MORS: "Ikke på lager" står der hen over fotoet af de limfjordsøsters, som normalt udbydes til salg på Glyngøre Shellfish' hjemmeside. I denne sæson har Fiskeristyrelsen nemlig fuldstændig lukket for fiskeri efter den flade østers, fordi bestanden stort set er væk. En parasit har ramt skaldyrene, som simpelthen dør.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden