Kommunalvalg

Nordjyske busser kan standses fra Kina - og nu vil politiker gøre noget drastisk

Norsk undersøgelse fik busselskab til at gå direkte til regeringen. Nu får det indflydelse på valgkampen i Nordjylland

Kinesiske elbusser skal undersøges efter norsk afsløring. I Aalborg er mange af bybusserne af mærket Golden Dragon og kinesisk fremstillet.
Kinesiske elbusser skal undersøges efter norsk afsløring. I Aalborg er mange af bybusserne af mærket Golden Dragon og kinesisk fremstillet. Arkivfoto: Lars Pauli

Opdateret kl. 13:26

Du er ude at køre med bussen.

Så slukker skærmene. 

Bussen går ned i hastighed, før den standser helt.

Døren låses. Og buschaufføren aner ikke, hvad der sker.

Det kan - teoretisk set - ske i en af de 49 busser fra selskaberne Yutong, Golden Dragon og Maxus, der kører rundt i Nordjylland.

I hvert fald hvis nogen i Kina bliver sure på nogen i Danmark.

Det norske selskab Ruter foretog nemlig for nylig en stor undersøgelse.

Selskabet kørte en hollandsk og en kinesisk bus dybt ind under et norsk fjeld. 

Formålet var at "sikre kollektivtrafikken mod uønsket aktivitet, efterretningsvirksomhed eller hacking."

Det, de fandt ud af, fik dem til at gå direkte til den norske regering.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden