rekord

Over halvdelen af de solgte biler i december kan køre på strøm

I december blev der solgt 10.274 el- og plug-in-hybridbiler. Det er rekord ifølge De Danske Bilimportører.

Der blev solgt rekordmange biler, der kan lades op, i december, hvor mere end halvdelen af de solgte biler enten helt eller delvist kører på el.

Her blev der solgt 4765 elbiler, mens der blev solgt 5509 plug-in-hybridbiler. Det er en bil, der både kan køre på el og brændstof.

Det er rekordmange, ligesom de udgjorde en rekordstor andel af det samlede salg i måneden, oplyser De Danske Bilimportører i en meddelelse.

I december var 56 procent af de solgte biler opladelige. Måneden før gjaldt det for 45 procent af de solgte biler.

- Salget af grønne biler er gået langt bedre, end de fleste havde turdet håbe på, siger direktør Mads Rørvig i meddelelsen.

Det stiller ifølge direktøren store krav til antallet af ladere rundtomkring i landet, som i hans optik stadigvæk halter efter.

Han peger på, at der kommer flere elbil, hurtigere end der kommer flere ladere, hvilket blandt andet viste sig over julen.

- På de travleste rejsedage måtte elbilister vente i lange køer ved de populære ladestationer.

- Det er ikke holdbart, og det afholder mange forbrugere fra at vælge en elektrisk bil, lyder det fra Mads Rørvig fra De Danske Bilimportører.

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden