Erhverv

Politianmeldt fisker frygter, nogen bliver slået ihjel en dag

Nordjyske har talt med fiskeren, som påsejlede surfer ved Vorupør. Han er ked af det og frygter, at nogen dør, hvis surferne fortsætter med at sejle i indsejlingen

Fiskeren, der påsejlede en surfer, mener, at mange surfere sejler for tæt på kutterne i indsejlingen. Fotoet er ikke af fiskeren, men er et modelfoto.
Fiskeren, der påsejlede en surfer, mener, at mange surfere sejler for tæt på kutterne i indsejlingen. Fotoet er ikke af fiskeren, men er et modelfoto. Modelfoto: Bo Lehm

Opdateret kl. 17:50

VORUPØR: En meget alvorlig ulykke var tæt på at ske den dag. Pludselig var han der bare, gemt bag en stor bølge, lige foran fiskerbåden.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden