fast ejendom

Rekordfå viste interesse for at låne penge til en ny bolig

Antallet af lånetilbud til køb af en bolig faldt gennem 2022, viser nye tal fra Finans Danmark.

Interessen for at låne penge til at købe en ny bolig faldt løbende gennem 2022 og ender på det laveste antal siden 2017. Det viser tal fra Finans Danmark. (Arkivfoto)
Interessen for at låne penge til at købe en ny bolig faldt løbende gennem 2022 og ender på det laveste antal siden 2017. Det viser tal fra Finans Danmark. (Arkivfoto) Mathias Svold/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 08:03

Rekordfå viste interesse for at låne penge til at købe en bolig i 2022. Det viser nye tal fra interesseorganisationen Finans Danmark.

Antallet af lånetilbud til boligkøb faldt knap 40 procent sammenlignet med året før.

I alt blev der givet 55.000 lånetilbud til boligkøb i 2022, hvilket er det laveste antal siden statistikkens begyndelse i 2017.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden