Erhverv

Fagforening giver “hadegave” til Fårup og deres ansatte

De ansatte frygter, at det bliver svært at tiltrække nye kollegaer, og sommerlandet er bekymret for, om man fremover kan lave store investeringer

Det har vakt frustration hos de sæsonansatte og Fårup Sommerland, at en lokalaftale med fagforeningen 3F er lavet om, så den ifølge de ansatte og sommerlandet er mindre fleksibel.
Det har vakt frustration hos de sæsonansatte og Fårup Sommerland, at en lokalaftale med fagforeningen 3F er lavet om, så den ifølge de ansatte og sommerlandet er mindre fleksibel. Foto: Bente Poder

Opdateret kl. 11:45

FÅRUP: Mens de fleste holder sommerferie, er der hvert år mange unge og en del efterlønnere, som bruger en del af ferien på at arbejde i Fårup Sommerland. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden