Vi spurgte Aalborg-virksomheder, hvad de ville gøre, hvis de havde erhvervsdirektørens job. Her er deres svar
Historien, du får
Efter et år uden erhvervsdirektør har Aalborg Kommune nu ansat Martin Rune Hoxer, der skal drive Aalborgs erhvervsliv frem.
Men hvad siger erhvervslivet egentlig?
Hvad har det brug for, og hvad kan rykke Aalborg frem som en by med et erhvervsklima, som virksomheder for alvor vil føle sig tiltrukket af?
Jeg hedder Esben, er journalist på Nordjyske, og for at give mit bidrag til at sparke den kommende dialog i gang har jeg bedt fire aktører fra meget forskellige brancher i det aalborgensiske erhvervsliv om deres ønskeliste.
Martin Rune Hoxer kommer på noget af en opgave.
Han indtager om lidt en stilling, som kommunen nedlagde for kun et år siden.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.