Faarup gjorde det igen
Christoffer Faarup bedste unge løber i lørdagens styrtløb
Opdateret kl. 17:41
VAL GARDENA: Den nordjyske skiløber Christoffer Faarup fra Hobro har haft en god weekend i italienske Val Gardena.
Fredag kvalificerede han sig til OL ved at komme under OL-kravet i Super G-løbet, og lørdag leverede han et nyt flot resultat, da han var under fem sekunder efter den vindende canadier Eric Guay i styrtløbet.
Christoffer Faarup krydsede stregen 4-84 sekunder efter det canadiske fartfænomen - nok til at klare OL-kravet for tredje gang i denne sæson.
Samtidig blev han kåret til bedste unge løber i styrtløbet, og den 20-årige hobroenser kan nu tage hjem til Norge for at fejre jul, inden han så småt skal begynde på forberedelserne frem mod OL i Sochi i Rusland.
Forberedelser, der måske også kommer til at inkludere World Cup-løbene på den legendariske Lauberhorn-pisten i schweiziske Wengen.