Assens

Fakkeloptog for fyrværkerioffer

Fodboldkammerat har inviteret Assens’ borgere til at mindes Bo Schmidt Andersen i fællesskab

Faklerne tændes i Assens i morgen aften, hvor man mindes Bo Schmidt Andersen, der døde ved en fyrværkeriulykke nytårsnat. Arkivfoto: Bent Bach
Faklerne tændes i Assens i morgen aften, hvor man mindes Bo Schmidt Andersen, der døde ved en fyrværkeriulykke nytårsnat. Arkivfoto: Bent Bach Bent Bach

ASSENS: Mange er berørt af den tragedie, der nytårsnat blev udløst ved fyrværkeriulykke på Boeck-Hansensvej i Assens.

Det har vist sig, efter at ægteparret Gorm og Britta Rasmussen via Assens Borgerforenings facebookside har udsendt en invitation til at gå med i et fakkeloptog torsdag aften for at mindes afdøde Bo Schmidt Andersen, der skal bisættes i Assens Kirke tidligere samme dag.

Ideen udsprang af parrets fælles behov for at tilkendegive deres sorg og sympati.

- Da vi hørte, at det var Bo, der var død, blev vi begge meget kede af det. Jeg har spillet fodbold med ham i mange år og har tilbragt mange timer sammen med ham. Vi følte afmagt og også den sorg, der har ramt hans familie. Så kom vi til at snakke om, hvordan vi kunne vise vores deltagelse, og så kom ideen til fakkeloptoget, fortæller Gorm Rasmussen, der via en fælles ven har sikret sig familiens accept af initiativet.

Opslaget var tirsdag ved middagstid blevet set af 340 brugere, havde fået 232 "synes godt om" tilkendegivelser og var blevet delt af 273.

Det glæder Gorm Rasmussen og overrasker også lidt.

- Det var ikke tænkt som noget, der skulle blive stort. Det var for at give dem, der ikke har mulighed for at deltage i begravelsen en chance for at vise deres medfølelse. Eller for dem, der gerne ville, til at vise noget mere. Vi havde troet, at det måske ville ramme mellem 50 og 200. At så mange er interesserede er kommet lidt bag på os, siger Gorm Rasmussen.

Han mener dog at kende forklaringen.

- Bo havde en sindssygt stor berøringsflade og var vellidt af mange. Og det var jo fordi, han på det frivillige plan gjorde en fantastisk indsats for idrætsforeningen og for hele byen. Han var i mine øjne en initiativtager og en arbejdshest, og når man har sin egen virksomhed at drive og så alligevel lægger så mange timer i frivilligt arbejde, bevidner det, at man har lidt mere end sig selv i hovedet, siger Gorm Rasmussen.

Initiativet har fået opbakning fra Brugsen, der har skaffet fakler, og byens pizzeria sponserer maden, når deltagerne efter optoget samles i Assens Hallens cafeteria. Desuden har Gorm Rasmussen på opfordring foranstaltet en pengeindsamling til Bo Schmidt Andersens efterladte.

Selve optoget begynder torsdag kl. 19 på Assens' nye Torv. Herfra går turen gennem Assens til Boeck-Hansensvej, hvor deltagerne opfordres til at sætte deres fakler ved hækken og holde et minuts stilhed.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden