Familieeventyr i det vestlige USA

6. februar er der rejseforedrag på Kappelborg. Foto: Caroline Røntved
6. februar er der rejseforedrag på Kappelborg. Foto: Caroline Røntved Caroline Røntved

Tag med til Hollywood i Los Angeles,og resten af Californien, samt Grand Canyon og Las Vegas, når rejsejournalist Henrik Lange fra Highways-USA.com sætter fokus på familieoplevelser i det sydvestlige USA. Rejseforedraget finder sted mandag den 6. februar kl. 19.00 i Salen på Kappelborg.

USA er blevet et populært rejsemål blandt danskerne, og mange familier tager gerne 3 uger ud af kalenderen og drager på kør-selv eventyr i det spændende land, med masser af muligheder for hele familien. Er man til storbyliv, kultur, naturoplevelser, strand og ski så har USA det hele, men hvor skal man starte og hvad skal man vælge, det kan rejsejournalist Henrik Lange være behjælpelig med at komme med inspiration til, inden ferien starter.

Denne aften vil Henrik Lange have fokus på det sydvestlige USA, og vil fortælle om de muligheder der er for at komme helt tæt på stjernerne i film-og TV industrien i Hollywood, og om familievenlige oplevelser i spillebyen Las Vegas i Nevada, og ikke mindst de mange smukke naturoplevelser i områder og nationalparker som Grand Canyon og Yosemite.

Billetter til foredraget kan bestilles på bibl.frederikshavn.dk, eller ved at rette henvendelse på et af Frederikshavn kommunes biblioteker.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden