Fandt sit drømmejob
23-årige Maria Sørensen kan nu skrive ejendomsmægler på visitkortet
BRØNDERSLEV: - Du skal da være ejendomsmægler. Du er god til tal, er troværdig og er meget socialt anlagt. Det råd fik Maria Sørensen af en vejleder på Aalborg Universitet. Og det er hun i dag glad for.
Da hun i 2014 var færdig som finansøkonom på Aalborg Universitet, havde hun ikke planer om at blive ejendomsmægler, men fulgte vejlederens råd.
- Det er lige mig, siger Maria Sørensen, der netop er blevet færdig med uddannelsen til ejendomsmægler. Hun er ansat hos EDC-Mægler Jesper Hardahl i Brønderslev.
I forbindelse med uddannelsen var hun tre måneder trainee hos Jesper Hardahl, og har derfor fået en del praktisk erfaring omkring hushandel.
- Mine kollegaer er gode læremestre, siger hun.
At 23-årige Maria Sørensen er kommet på rette hylde, er hun sikker på.
- Jeg elsker at arbejde med tal, og så elsker jeg at møde mennesker. Og den kombination får man som ejendomsmægler, fortæller Maria Sørensen.
- En udfordring er det at vurdere et hus. Men jeg får stor anerkendelse, fortæller hun. Priserne diskuteres gerne med kollegaerne på kontoret, men vi kommer gerne til det resultat, der er rigtigt.
- Det er svært med priser, for det afhænger af udbud og efterspørgsel.
- Der er rigtig stor interesse for at købe og sælge, fortæller hun. I Brønderslev er huse op til mellem 1,7 og 1,8 mio. kr., som er næsten klar til indflytning, populære. I oplandet er der stor interesse for huse til mellem 400.000 og 500.000 kr. Vi har lige solgt to huse i Kraghede.
Hun er fra Hjallerup, og har stadig relationer til markedsbyen, hvor hun hvert år er frivillig hjælper.
Og når man er fra Hjallerup, har man også hest. Maria Sørensen var tidligere aktiv i Hjallerup Rideklub, men rider nu dressur i Aalborg Sportsrideklub, hvor hun også er frivillig.
Maria bor sammen med Steffen Jensen, der også er ejendomsmægler, nemlig hos EDC i Hals.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.