Fanen hævet til det sidste
Agersted Skole lukker som folkeskole
AGERSTED: Agersted Skole holder fanen højt til det sidste. I de kommende dage afvikles en del aktiviteter, inden skolen lukker som folkeskole på fredag.
Tirsdag er der almindelig skoledag, men der er også aflevering af bøger. Onsdag går det så løs. I to omgange er der aktiviteter ved Fun Center Aalborg, og om eftermiddagen er alle inviterede til ”Åbent hus på skolen”. Der bliver også kæmpekagemand, fællessang og taler.
Torsdag er der OL, og fredag, som er den uigenkaldelig sidste skoledag, er der blandt andet rundbold på sportspladsen lærerne mod elevhold. Så er der samling i salen, hvor 6. klasse opfører deres revy efterfulgt af taler og uddeling af diplomer.
En uge med flyvende faner afslutter Agersted Skoles æra som kommunal institution.
- Vi prøver at undgå, at børnene mærker alt for meget til det, og den helt store oprydning kommer først til at foregå, når eleverne er gået på sommerferie. Så prøver vi at se fremad. Friskolen overtager formelt skolen midt i juli, og her på det sidste foregår mange ting i tæt samarbejde med dem, så overgangen mærkes så lidt som muligt for børnene, lyder det fra skoleleder Jørgen Pedersen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.