Fart på boligsalget
Sidste år blev der solgt 17,4 procent flere boliger i landets såkaldte udkantskommuner
NORDJYLLAND: Udviklingen i boligsalget i de såkaldte udkantskommuner slår med flere længder den tilsvarende udvikling i resten af landets kommuner. I 2017 er der i forhold til året før solgt 17,4 pct. flere boliger i landets 16 udkantskommuner. I resten af landet er salget gennem 2017 "kun" steget 7,8 pct.
I Nordjylland er Læsø, Morsø, Thisted og Vesthimmerland at regne blandt udkantskommunerne, ifølge Indenrigsministeriets definition fra 2010.
- Udviklingen er helt klassisk for boligmarkedet. Når markedet vender, sker det først i de store byer, og nogle år senere følger resten af landet med, siger EDC’s kommunikationschef Jan Nordmann.
- Salgstallene for udkantskommunerne stimuleres af boligpriser, der i nogle af de store byer er helt op til fordoblet gennem de seneste år. Det får naturligvis flere til at efterspørge boliger til mere overkommelige priser, som netop findes i de 16 kommuner, siger Jan Nordmann.
I forhold til bunden i 2011 solgtes der i det forgangne år 84 pct. flere boliger i udkantskommunerne mod 82 pct. flere i de øvrige kommuner.
På prissiden har udkantskommunerne dog stadig et stykke vej, før resten af landet er indhentet. I forhold til 2011 er villapriserne i landets øvrige kommuner som et gennemsnit steget 15 pct., mens de i udkantskommunerne i samme periode er faldet 5 pct.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.