Faxe og Fruelund finder danseskoene frem
Fodboldlegenden John ”Faxe” Jensen og håndboldspilleren Katrine Fruelund er med i årets ’Vild med dans’
Opdateret 23. maj 2022 kl. 14:38
HELE LANDET: Når TV2 den 11. september blænder op for endnu en sæson ’Vild med dans’, bliver det med to tidligere sportsstjerner på dansegulvet.
Begge er de kendt for at være gode med en bold. John ”Faxe” Jensen med fodbolden og Katrine Fruelund med håndbolden. Til efteråret vil det vise sig, om de også kan brillere i tango og engelsk vals.
Grænseoverskridende
Det er ikke første gang, at 50-årige John ”Faxe” Jensen er blevet spurgt, om han havde lyst til at danse med i TV2’s fredagssatsning. Tidligere har han sagt nej, men i år valgte han at sige ja til udfordringen.
- Sidste år lavede jeg et faldskærmsudspring med en kammerat fra fire kilometers højde, og efterfølgende blev vi enige om, at vi ville prøve at udfordre os selv og kaste os ud i noget grænseoverskridende hvert år. Så da de ringede i år, tænkte jeg, at det måske var tid, siger han til TV2.
John ”Faxe” Jensen er især kendt for at være med til at skaffe EM-guldet til Danmark i 1992 med en scoring i finalen mod Tyskland.
Dårlig form
For håndboldspilleren Katrine Fruelund bliver deltagelsen i ’Vild med dans’ også en udfordring - og måske en hård en af slagsen.
- Jeg tror aldrig, jeg har været i så dårlig form som nu, efter to fødsler, siger hun til TV2.
Katrine Fruelunds håndbold-højdepunkt var i 2004, hvor hun sammen med kvindelandsholdet i håndbold vandt guld til De Olympiske Lege.
I ’Vild med dans’ får Katrine Fruelund og John ’Faxe’ Jensen konkurrenter som blandt andre sangerinden Sharin Foo, folketingspolitiker Rasmus Jarlov og skuespiller Søs Egelind.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.