Fest ude af kontrol på Knivholt
Berusede unge forulempede en dørmand og lavede hærværk på gården

Unge fester på Knivholt, og det endte lørdag nat med politianmeldelse. Pressefotograf Peter Broen
FREDERIKSHAVN:Natten til lørdag var der igen problemer med berusede unge, der deltager i såkaldte ”posefester” på Knivholt Hovedgård.
Politiet blev tilkaldt ved halvtotiden om natten, da en dørmand blev forulempet af stærkt berusede unge.
Politiet bortviste flere af de unge og bad de øvrige om at dæmpe gemytterne, hvis festen skulle fortsætte.
Senere på natten blev to 17-årige deltagere fra den våde fest sigtet for hærværk, da de sparkede en dør op til et baglokale og smadrede en rude.
- Det er desværre ikke første gang, vi har problemer med den slags ungdomsfester, der er på grænsen til det tilladelige. Det er svært at styre i dag, hvor man hurtigt kan invitere en masse venner via sms, siger vicepolitikommissær Lars Jensen.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.