Skibstrafik

Fjord Line bygger nyt skib

Fordobler kapaciteten på ruten mellem Hirtshals og Kristiansand

Fjord Line bygger ny katamaran. Illustration: Fjord Line
Fjord Line bygger ny katamaran. Illustration: Fjord Line

Opdateret 23. maj 2022 kl. 15:01

Det nye skib får plads til 1200 passagerer og over 400 biler. Det er næsten en fordobling i forhold til den nyværende kapacitet.

- Det er en ny milepæl i Fjord Lines udvikling. Vi er lykkedes meget godt med ruten de seneste år, og er meget tilfredse med at have bestilt et nyt skib, siger koncernchef i Fjord Line A/S, Rickard Ternblom.

Det er det australske skibsværft Austal Ships Pty Ltd, som har fået opgaven med at bygge skibet. Det kommer til at repræsentere en ny teknologisk standard og give miljømæssige gevinster på ruten.

Skibet forventes at stå færdigt til sommersæsonen 2020.

- Katamaranen skal være den hurtigste rejsevej mellem Norge og Danmark. Med en topfart på 40 knob vil rejsetiden fortsat være to timer og 15 minutter, fortæller Rickard Ternblom.

Han understreger, at investeringen vil gøre Fjord Line til en aktør på fragtmarkedet på strækningen.

Teknisk information om skibet
- Længde: 109 meter
- Bredde: 30,5 meter
- Dybde under vandlinjen: 3,8 meter
- Antal passagerer: 1200
- Antal biler: 410
- Fart: 40 knob
- Overfartstid 2 timer og 15 minutter

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden