Flodbølge truer friskole
Verdensfreden er under genopretning i årets musical på Gregers Krabbe Friskolen i Aarestrup
AARESTRUP: Alle 93 elever på Gregers Krabbe Friskolen i Aarestrup er med, når resultatet af fire dages intense anstrengelser præsenteres for publikum torsdag aften.
Årets musical er en 100 pct. egenproduktion, en fabel om ufred mellem flodheste, kænguruer og giraffer, der finder fred og fordragelighed til sidst - men ikke uden konstruktivt samarbejde.
Og det er netop, hvad der bliver lagt for dagen i samarbejdet med skuespilleren Martin Ringmose fra Aalborg Teater. Han er det professionelle tilsnit, men ellers er lys, lyd, kostumner og kulisser lagt i elevernes egne hænder.
Stykket, der har fået titlen Flodbølgen, er født som en skitse i en lille tremandsgruppe med skolens leder Palle Fogh i midten.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.