Gymnastik

Forår i Assens

Assens Idrætsforenings gymnastikafdeling sluttede sæsonen med opvisning.

Alle var ivrige for at vise, hvad de har lært i løbet af vinteren. Privatfoto
Alle var ivrige for at vise, hvad de har lært i løbet af vinteren. Privatfoto

ASSENS: 11 hold var på gulvet, da Assens IF’s gymnastikafdeling markerede forårets komme med en opvisning i Assens Hallen. Alle ivrige for at vise, hvad de har lært i løbet af vinteren.

- Vi er meget stolte over at vores gymnastik forening år efter år vokser sig større og større og at mange af vores gymnaster vælger at deltage i opvisningen. I løse tal var vi omkring 500 samlet til en rigtig hyggelig eftermiddag i gymnastikkens tegn, fortæller næstformand Susanne Ravnborg.

I forbindelse med opvisningen blev der udleveret flotte diplomer til dem, der har gået til gymnastik i 5 og 10 år, og man sagde - med en vis beklagelse - farvelog måske på gensyn til fire meget dygtige unge instruktører/hjælpere, som alle skulle videre på uddannelse og efterskole.

Nu holder man pause indtil september, hvor AIF gymnastik byder velkommen til en ny sæson for både nye og gamle.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden