Foredrag med Henrik Rindom
SIND Hjørring inviterer til foredrag om dobbelt diagnose med Henrik Rindom torsdag 9. marts klokken 19 i Forsamlingsbygningen i Østergade.
Overlæge, psykiater og misbrugskonsulent Henrik Rindom gør opmærksom på, at borgere lades i stikken på grund af en uklar ansvarsfordeling i behandling af borgere med misbrug og psykiske lidelser.
Dette problem skaber store menneskelige lidelser - og så er det også dyrt for kommunerne.
Borgere med et misbrugsproblem behandles i det sociale system i kommunerne, mens borgere med psykiatriske lidelser behandles på vore psykiatriske afdelinger rundt om på hospitalerne.
Den tvedeling af behandlingsindsatsen kan lyde logisk nok i de fleste tilfælde.
- Men mennesker med en dobbeltdiagnose, hvor misbrug og en psykiatrisk lidelse følge ad, bliver tabere i den fordeling af opgaverne, lyder det fra Henrik Rindom i en kronik i Magasinet Rus.
- Typisk ser vi, at man i misbrugsbehandlingen ikke har ekspertise til at tage sig af de psykiatriske problemer, samtidig med - hvad næsten er værre - at det Psykiatriske Behandlingssystem ikke vil forholde sig til det misbrugsproblem, som en given syg har. Konsekvensen bliver som regel, at disse mennesker lades i stikken, fordi der ikke sker en helhedsvurdering af deres problem, konstaterer Henrik Rindom i samme kronik.
- Problemet er, at en række rusmidler som amfetamin, kokain med flere virker godt mod negativsymptomer, men forværrer psykotiske symptomer. Antipsykotisk medicin gør lige det modsatte. Det virker godt mod psykotiske symptomer, men forværrer negativsymptomer.
Foredraget med Henrik Rindom er offentligt, og der er gratis adgang.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.