Slægtsforskning

Forening får nyt navn på tirsdag

Slægtsforskning er røget ud

For eftertiden er det kun lokalhistorie, som skal være en del af foreningen. Arkivfoto
For eftertiden er det kun lokalhistorie, som skal være en del af foreningen. Arkivfoto

LØGSTØR: Tidligere hed det Slægts- og Lokalhistorisk Forening for Løgstør & Omegn - men fra på tirsdag ryger ordet ”Slægts” ud af navnet, så foreningen kun hedder Lokalhistorisk Forening for Løgstør & Omegn.

Det er konsekvensen af en strid, der sidste år kulminerede med, at slægtsforskerne dannede sin egen forening.

På tirsdag holder foreningen generalforsamling på Pavillon Christiansminde i Løgstør, og her ligger der et forslag til et sæt vedtægtsændringer, hvor bestyrelsen foreslår, at navnet på foreningen ændres til Lokalhistorisk Forening for Løgstør & Omegn.

På generalforsamlingen er der valg af tre bestyrelsesmedlemmer - på valg er Arne Mathiasen, Henning Jensen og Tove Bligaard - alle er villige til genvalg.

Efter generalforsamlingen vil Finn Jensen fra arkivet viser billeder og fortælle om det gamle Løgstør.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden