Tolne

Forsvaret vil sælge til højestbydende

Nu mangler kun SKAT’s godkendelse, inden ammunitionsdepot kan skydes af til køberen

Forsvaret vil ikke ud i ny udbudsrunde og indstiller derfor, at ammunitionsdepot og fredsskov i Tolne skydes af til den højestbydende fra første udbudsrunde.Arkivfoto: Peter Mørk
Forsvaret vil ikke ud i ny udbudsrunde og indstiller derfor, at ammunitionsdepot og fredsskov i Tolne skydes af til den højestbydende fra første udbudsrunde.Arkivfoto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

Opdateret 09. juni 2022 kl. 10:35

TOLNE: Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste har holdt udbud i et forsøg på at sælge 18 hektar fredsskov i Tolne med bunkers og depotbygninger - det højeste bud lød på 2,25 millioner kroner, men i første omgang ville Forsvaret lige vende skråen.

Der var nemlig mulighed for at kassere alle bud eller indkalde de fem, der havde budt mest, til en ny runde i et forsøg på at hente højere bud.

Nu har Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste imidlertid indstillet at sælge til den person, der har budt 2,25 millioner kroner.

Det oplyser Mads Møller Jepsen, fuldmægtig i ejendomsafdelingen.

- SKAT skal dog først godkende salget. Vi regner med, at de har taget stilling til salget i løbet af en uges tid, siger Mads Møller Jepsen.

Den offentlige ejendomsvurdering er 5,5 millioner kroner.

Da man ikke må bo i de 18 hektar, så er det skovdrift og/eller jagt, som formentlig er mest oplagt for en ny ejer.

Gå til relaterede emner

Forsiden