Fortuna i hårdt nederlag i Brøndby
Fortuna missede muligheden for at lægge afgørende afstand til Brøndby
BRØNDBY: Det var en regulær sekspointkamp, da Fortuna Hjørring torsdag eftermiddag gæstede Brøndby. Med en sejr kunne Fortuna have lagt seks point afstand til Brøndby, men i stedet endte det med en hjemmesejr på 4-2, der betyder, at det nu er helt lige i toppen af 3F Ligaens slutspil.
- Det er en hård pille at sluge, for vi burde have vundet den kamp, lyder det efter kampen fra Fortunas cheftræner, Brian Sørensen.
- Det lignede til tider rent powerplay, især i anden halvleg, hvor flere af Brøndbys spillere virkede udmattede.
Det var dog Brøndby, der kom bedst ud i starten af kampen og kom foran 1-0.
- Vi får bedre fat efter deres scoring og spiller os til et hav af chancer i det meste af kampen, siger Brian Sørensen.
- Ved 2-2 i anden halvleg sad jeg sådan set med tanken om, at nu var det bare et spørgsmål om tid, før vi kom foran.
I stedet var det Brøndby, der kom foran på et hjørnespark efter en kontra, og så var Fortuna tvunget til at satse på en udligning.
Det offensive pres udnyttede Brøndby, der i overtiden prikkede endnu en kontrachance ind til slutresultat 4-2, der altså betyder, at de to klubber nu er helt lige i toppen af 3F Ligaen.