Frederikshavn Kommune er storforbruger af Tvind
Den nordjyske kommune er blandt de kommuner, som benytter sig mest af Tvind-imperiets socialpædagogiske tilbud
Opdateret 12. maj 2022 kl. 14:08
FREDERIKSHAVN: Tvind-toppen er efterlyst hos Interpol, men danske kommuner sender fortsat et millionbeløb til Tvinds bo- og opholdssteder.
En af kommunerne er Frederikshavn Kommune, som er højt på listen over kommuner, som benytter Tvind-imperiet mest.
Ikke alle bevidst om sammenhængen
Mens Slagelse Kommune topper listen med 89 børn og unge i berøring med Tvinds socialpædagogiske tilbud, ligger Aarhus på en andenplads med 34 unge. På en tredjeplads er Frederikshavn Kommune.
Kommunen.dk har i samarbejde med DR fundet frem til tallene ved at lokalisere de forskellige socialpædagogiske tilbud, som Tvind står bag.
Ifølge kommunen.dk er det langt fra alle kommuner, der har været bevidst om, at der er en sammenhæng mellem Tvind og de socialpædagogiske tilbud.
Fik mindst 190 millioner i 2016
Kommunen.dk skriver, at på trods af modstand i både Folketinget og blandt kommunalpolitikere er Tvind blevet landets største aktør på markedet for socialpædagogiske opholdssteder.
Ifølge dokumenter, kommunen.dk og DR har fået adgang til gennem aktindsigt, modtog Tvind mindst 190 millioner kroner fra kommunerne i 2016.
I alt sender 67 kommuner børn, unge og udsatte voksne til Tvinds bo- og opholdssteder, viser kommunen.dk’s og DR’s research.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.