Brand på gård: Beredskabet skal have hjælp af kran
Slukningsarbejdet blev besværliggjort af tirsdagens kraftige vind
Opdateret kl. 17:56
Nordjyllands Beredskab blev tirsdag eftermiddag kaldt ud til en firelænget gård i Thorshøj, hvor flere bigballer stod i flammer inde i en lade.
Både Station Sæby, Station Frederikshavn og Station Østervrå blev kaldt ud til branden, der klokken 15.30 var under kontrol. Herefter kunne efterslukningen begynde.
- Vi har en stiv kuling mod nord, så hvis vi åbner ind til laden, så brænder det rigtig meget, fortæller indsatsleder Thomas Dybro.
For at kunne komme ind til bigballerne i laden, uden at vinden får ilden til at brede sig, har beredskabet bestilt en kran, der kan hjælpe beredskabet med at få bigballerne ud af laden.
Laden har mistet mellem 15 og 20 procent af taget som følge af branden.
Branden har ikke fået fat i andet end laden med bigballerne, før den kom under kontrol. Der har heller ikke været fare for dyr eller mennesker.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.